Najvyšší level je bezplienková komunikačná metóda.
Vždy som obdivovala ženy – mamky, ktoré sa na niečo takéto dajú. Vždy mi to dávalo zmysel, ale na druhej strane som vždy tvrdila, že do tohto nikdy nepôjdem, lebo mi to celé znie veľmi neuveriteľne.
Po 3,5 mesiacoch používania látkových plienok, kedy sa nám podarilo zachytiť 90 % Damiánikového kakania (rozumej, keď začne bábo dávať signály, že mu treba, podržíš ho nad umývadlom, záchodom, lavórom, vedierkom alebo inou nádobou a ono sa vykaká/vyčurá, usmeje, usmeješ sa aj ty a neperieš 🙂 ),som si myslela, že toto je môj strop v bezplienkovej metóde.
Zo zvedavosti som si kúpila knihu Bez plienky! (môžeš si ju u nás v obchodíku požičať za dobrovoľný príspevok) a keď som prečítala, že bábätka vlastne v mokrom nechcú byť, a tak nám dávajú najavo cez deň, ale aj v noci nekľudom, že chcú cikať, hneď najbližšiu noc bol Damián bez plienky. A hádajte čo? Posteľ suchá a u nás sa zmenilo len to, že pred, počas, alebo po nočnom kojení som ho dala vycikať. Odvtedy je bez plienky. Občas sa nám podarí vyrobiť nejakú mláčku aj tam, kde nemá byť, ale to patrí k tomu. Učíme sa spolu a tešíme sa z každej potreby, ktorá skončí tam, kde chceme.
Keďže je toho k plienkam, aj bezplienkovej metóde veľmi veľmi veľa, chystáme pre vás, drahé mamy, parádny workshop/webinár, na ktorom doplním ďalšie informácie, aby ste si mohli vybrať tú cestu, ktorá je pre vás najlepšia. Prezradím tiež, ako sa z bezplienkovej metódy môže stať zábavná rodinná hra, ako si zabezpečiť nevyčerpateľnú zásobu ekologických vlhčených utierok za pár drobných a ako poskladať látkové štvorcové plienky na rôzne spôsoby.
Aj v nosiči je Damián bez plienky a keď mu treba cikať, jednoducho to dá najavo svojou nespokojnosťou. Vyciká sa do trávy a môže sa v pokoji nosiť ďalej.