Klasickým konvenčným šampónom u nás už dávno odzvonilo. Zhruba pred dvoma rokmi som sa snažila nájsť alternatívu k týmto produktom, čo sa mi našťastie podarilo. O to väčšia radosť vo mne bola, keď som zistila, že na Slovensku máme plno šikovných žien, ktoré sa vo vlastnom záujme začali venovať výrobe kozmetiky čo ich priviedlo k uvedeniu vlastných značiek na slovenský trh. Priznávam, chvíľu mi trvalo, kým som našla taký, ktorý mi sadol a vyskúšala som ich naozaj dosť. Na základe svojich poznatkov som následne zúžila výber na Musk a Mydlové Teplice, ktoré viete nájsť aj v našom obchodíku.
Tuhé šampóny sú absolútny zázrak pre vašu zero waste kúpeľňu. Samozrejme, nie menej dôležité je zloženie a vplyv na vaše vlasy. Každá z týchto značiek ponúka niekoľko druhov pre konkrétne typy vlasov, takže sa nemusíte obávať. Zaiste si medzi nimi nájdete aj vy svojho favorita. Tuhý šampón funguje úplne totožne ako tekutý, na ktorý sme zvyknuté. Akurát neobsahuje silikóny a parabény a ostanú chémiu, ktorá v zložení nemá čo robiť. Vlasy by sa vo všeobecnosti mali šampónom umývať 2-3 krát, aby ste z nich odstránili všetku špinu. Vlas ostáva po šampóne „otvorený“ a je potrebné ho uzavrieť. Tu na scénu prichádza kondicionér, ktorý existuje aj v tuhom stave rovnako ako šampón.
Vyššie spomínaná značka Musk má k dispozícií len šampóny, ktoré ale obsahujú kondicionérnu zložku. Sama sa však radím medzi jedincov, ktorým však toto nepostačuje. Preto je u mňa potrebné používať kondicionér osobitne. Mydlové Teplice ponúkajú tento produkt, ktorý bol pre mňa objavom minulého roka. (Prisámfakt!) Vlasy som si po jeho použití vedela rozčesať aj bez toho, aby som si polovicu z nich vyšklbala. Oba tieto produkty je možno zakúpiť bezobalovo vo viacerých obchodoch po celom Slovensku. Tieto tuhé zázraky sú vhodné aj pre mužskú, detskú a tínedžerskú časť vašej domácnosti, takže nikto sa nebude cítiť ukrátený a najčastejšou otázkou je, “Pení tento šampón vôbec?” Jednoznačne áno! Aj som vám to odfotila ako dôkaz 🙂
Ich skladovanie je taktiež jednoduché – potrebujete mydelničku, ktorá má zárezy alebo otvory, cez ktoré odteká voda. Vydržia vám tak omnoho dlhšie. Na tento lifehack dlhovekosti tuhého šampónu som však neprišla sama, prezradila mi ho Marianna- majiteľka Mydlových Teplíc. Múdre rady nám táto žienka porozdávala. Tieto tipy vám výrazne uľahčia váš zero waste život v kúpeľni a to naozaj! Mne trvalo pomerne dlho dopracovať sa do stavu pre mňa ideálneho (môj muž by vám vedel rozprávať). Už som to vravela aj na jednej z prednášok, moje začiatky boli naozaj tŕnisté a odniesli si to práve vlasy. Bolo nutné ich skrátiť na dĺžku “Mila Jovovich” 😀 a to je teda tragédia pre (takmer) každú ženu. Moje neskúsené, ja by takéto rady pred dvoma rokmi privítala všetkými desiatimi.
Obrovskou výhodou tuhých šampónov je ich veľkosť. V tomto prípade sa riadime heslom, čím menšie, tým lepšie. Vaše balenie sa dostane nový rozmer! Predstavte si, že do kufra hodíte malú krabičku, namiesto veľkej plastovej tuby. Skvelé, však?